Blog

بسیاری می‌گویند گفتگو با اعضای خانواده یا دوستان همان قدر موثر است که مراجعه به یک روان‌درمانگر. آیا نمی توانم مشکلاتم را از طریق گفتگو با یک دوست نزدیک حل کنم؟

نوشته شده توسط دکتر فرشید مرادیان. Posted in پرسش

بسیاری می‌گویند گفتگو با اعضای خانواده یا دوستان همان قدر موثر است که مراجعه به یک روان‌درمانگر. آیا نمی توانم مشکلاتم را از طریق گفتگو با یک دوست نزدیک حل کنم؟


یکی از باورهای غلطی که ریشه در ساده‌اندیشی و عدم آشنایی با مشاوره و روان درمانی دارد این است که «گفتگو با اعضای خانواده یا دوستان همان قدر موثر است که مراجعه به مشاور یا روان‌درمانگر». واقعیت این است که حمایتِ اعضای خانواده و دوستان قابل اعتماد وقتی روزهای سختی را می‌گذرانید از اهمیت زیادی برخوردار است. اما ملاقات با یک مشاور یا روان‌درمانگر خیلی بیشتر از گفتگو با دوستان و اعضای خانواده مفید است. مشاوران و روان‌درمانگران مجهز به سال‌ها تحصیلات تخصصی، آموزش، نظارت‌های حرفه ای،  و مهارت تجربی‌ای هستند که آنها را در فهم و درمان مشکلات پیچیده خبره نموده است. هم چنین تحقیقاتِ مختلف از اثربخشی و سودمندی روان‌درمانی حمایت می‌کند. مشاور و روان‌درمانگر در جلسات مشاوره و روان‌درمانی از فنونی بهره می‌گیرد که طی دهه‌ها مطالعه و پژوهش، تحول یافته و امتحان خود را پس داده است؛ بنابراین آنچه در دفتر مشاور یا روان‌درمانگر می‌گذرد چیزی بیش از یک گفت و شنود ساده است. روان‌درمانگران می توانند الگوهای فکر و رفتار شما را بدون غرض‌ورزی و سوگیری تشخیص دهند. بنابراین آنها فقط افرادی نیستند که به صورت خصوصی ملاقات‌شان می کنید و حرف‌های شما با ایشان جایی درز نمی‌کند. هرچند یک روان‌درمانگر ممکن است اظهارنظرها یا مشاهداتی شبیه به اطرافیان‌تان داشته باشد اما کمک آنها در نهایت به علل متعددی چون زمان‌بندی مشخص، تمرکز اختصاصی بر شما، و همچنین اطمینانی که شما به موضع بی‌طرف و پذیرش بی‌قید و شرط ایشان دارید، نتیجه بخش‌تر است. به علاوه شما می‌توانید کاملاً با روان‌درمانگر خود صادق باشید، بدون نگرانی از این که وی شما را قضاوت کند و یا کس دیگری به رازهای شما پی‌ببرد. رابطۀ درمانی بر اساس اطمینان و اعتماد است (استثناهای کمی وجود دارد که مشاور یا روان‌درمانگر موظف است دیگران را مطلع کند، از قبیل این که شما تهدید به صدمه به خود یا دیگری نموده باشید که در این مورد نیز وی قبل از اقدام شما را مطلع و به شما توضیح می‌دهد). در حقیقت افراد اغلب با روان‌درمانگر خود چیزهایی را درمیان می‌گذارند که تا به حال به هیچ کس دیگری نگفته‌اند. اگر مشکلات‌تان بدون هیچ بهبودی رو به وخامت گذاشته است، وقتش رسیده که از یک مشاور یا روان‌درمانگر ماهر کمک بگیرید.

کارشناس پاسخگو: نوشین مجلسی